Lenco 12" x 18" Edgemount Kit w/Standard Tactile Switch Kit 12V [TT12X18E]
Sale Sold out
Shipping calculated at checkout.
Edge Mount
Mounts the actuator at the trailing edge of the plane, requiring 4" less transom height than standard mount
  • Instant response electric actuators for precise control
  • Everything is fully submersible, maintenance-free and sealed for life
  • Self-locking ballscrew will not drift, even while backing down
  • 12-gauge laser cut stainless steel trim tab planes
  • High-impact corrosion-proof mounts look great through years of abuse
  • Clean, time and space-saving installation
  • Actuators have high-impact, 50% glass fiber-filled, ultraviolet-resistant nylon case
  • 316 super buff stainless steel rams
Standard Solid State Tactile Switch Kits with Retractor Feature
#15069-001 (124SSR)
For 12-volt single actuator systems. Control box is waterproof, self-contained, sealed, solid state, Deutsch connected for easy Plug & Play installation, and features built-in retractor. Kit includes 36" power pigtail and nylon nuts for mounting keypad. Colorful display box.
Features
  • Built-In Retractor Feature
  • Solid State Electronics
  • Plug & Play
  • Low Profile Design
  • Self-Contained, sealed keypad & solid state control box with waterproof connectors
  • Simple, Quick Installation
  • Includes 36" power pigtail for control box
  • 2" hole cut-out size, overall size 2.75" x 2.75'